Aktualne dotacje

Wyższe dofinansowanie na montaż pompy ciepła programie Czyste Powietrze. Sprawdź jak uzyskać dofinansowanie aż do 55 tys. zł.

Pompy ciepła odnotowały wzrost popularności w całej Unii Europejskiej, w tym w Polsce, a rządy wspierają ich zakup poprzez różne programy dotacyjne. W naszym kraju w 2023 roku realizowane są cztery inicjatywy: Czyste Powietrze, Czyste Powietrze Plus, Moje Ciepło i Ciepłe Mieszkanie. Jesteście ciekawi, kto i ile może skorzystać z tych programów?

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) opublikowała zachęcający raport dotyczący popularności pomp ciepła w Polsce. Według raportu, sprzedaż tych konstrukcji w roku 2022 odnotowała 120% wzrost w stosunku do roku 2021, wynosząc łącznie 203 300 sztuk. Większość z tej liczby, 188 200 sztuk, stanowiły pompy ciepła typu powietrze-woda.

Programy motywacyjne stanowią impuls dla rynku, z pomocą dostępną do 2023 roku. Inicjatywa Czyste Powietrze jest dobrze znana, ale od kwietnia 2022 roku ludzie mogą uzyskać pomoc z programu Moje Ciepło. Te dwie opcje dotyczą domów jednorodzinnych, natomiast mieszkańcy nieruchomości wielorodzinnych mogą uzyskać dostęp do programu Ciepłe Mieszkanie. Wszystko to jest bardzo zachęcające.

Aby promować czyste powietrze, w 2023 roku dostępne będą dotacje, które pomogą właścicielom domów wymienić systemy grzewcze na pompy ciepła w starszych domach.

Osoby chcące zmodernizować swoje obecne domy mogą skorzystać z programu Czyste Powietrze, który obejmuje wymianę przestarzałych pieców grzewczych na nowoczesne, ekologiczne opcje, takie jak pompy ciepła. Od stycznia 2023 roku wprowadzono nowe zasady regulujące poziom dochodów i wysokość środków, które można uzyskać.

Wysokość dotacji zależy od finansów każdej rodziny, dlatego Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podzieliły odbiorców na różne grupy. Co zachęcające, oznacza to, że wsparcie jest dostępne dla osób ze wszystkich środowisk społeczno-ekonomicznych.

Osoby, których roczny dochód nie przekracza 135 tys. zł, potencjalnie mogłyby otrzymać do 35 tys. zł wsparcia a przy zakupie instalacji fotowoltaicznej – 41 tys. zł. W przypadku konieczności przeprowadzenia głębokiej termomodernizacji – jak wymiana okien i ocieplenie budynku – można by zakwalifikować się nawet do 66 tys. zł dofinansowania! Nie zwlekaj więc i skorzystaj z tych zachęcających możliwości.

Kolejna grupa beneficjentów to właściciele:

  • gospodarstw jednoosobowych o miesięcznym dochodzie do 2,651 tys. zł,
  • gospodarstw wieloosobowych o miesięcznym dochodzie do 1,894 tys. zł na osobę.

mają szansę skorzystać nawet z 50 lub 59 tys. zł, jeśli oprócz pompy ciepła zamontują instalację fotowoltaiczną. Ponadto osobom, które zdecydują się na głęboką termomodernizację, przysługuje hojna kwota w wysokości do 99 tys. zł. Co zachęcające, oznacza to, że właściciele domów mogą skorzystać z bardzo dużego dofinansowania.

Osoby o skromniejszej sytuacji finansowej mogą liczyć na większą pomoc przy zakupie pompy ciepła. Dla gospodarstw jednoosobowych miesięczny dochód netto nie może przekraczać 1,526 tys. zł, a dla wieloosobowych – 1,09 tys. zł. Dzięki temu mogliby się oni kwalifikować do otrzymania nawet 70 tys. zł dotacji. Ponadto, jeśli zechcą zamontować instalację fotowoltaiczną, kwota ta może sięgnąć nawet 79 tys. zł. Wreszcie ci, którzy planują głęboką termomodernizację, mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 135 tys. zł.

Zwiększ swoje szanse na uzyskanie dofinansowania fotowoltaiki lub pompy ciepła – skontaktuj się z nami!

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny

Wypełnij formularz i umów się na konsultację. To nic nie kosztuje! Nasz doradca zaproponuje rozwiązania, które sprawdzą się u Ciebie najlepiej, oraz przygotuje wycenę inwestycji.