Aktualne dotacje

Rusza Program „Energia dla wsi” – miliard złotych wsparcia dla rolników na instalacje OZE

25 stycznia 2023 r. rozpoczął się program „Energia dla wsi”, który umożliwia rolnikom i spółdzielniom energetycznym ubieganie się o dotacje na instalacje OZE. Projekt powstał we współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Dla kogo?

Wniosek o wsparcie w programie złożyć może:

  • spółdzielnia energetyczna bądź jej członkowie będący przedsiębiorcami,
  • powstająca spółdzielnia energetyczna,
  • Rolnik,
Do kiedy?

Wnioski będą przyjmowane od 25 stycznia 2023 r. do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania alokacji.

Budżet

Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł. Dofinansowanie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Na co?

Rodzaj inwestycji w ramach programu uzależniony jest od typu beneficjenta, który będzie składał wniosek oraz mocy planowanej instalacji.

Instalacje realizowane przez rolnika o mocy powyżej 50 kW i mniejszej niż 1 MW:
instalacja fotowoltaiczna,
Instalacja wiatrowa.
Instalacje realizowane przez rolnika o mocy elektrycznej powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW:
elektrownia wodna,
instalacja wytwarzania energii z biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej powyżej 10 kW nie większej niż 1 MW i cieplnej powyżej 30 kW i nie większej 3 MW.
Instalacje realizowane przez spółdzielnię energetyczną lub jej członka, lub powstającą spółdzielnię energetyczną, budowa jednej z poniżej wskazanych instalacji odnawialnego źródła energii o mocy elektrycznej powyżej 10 kW nie większej 10 MW:
instalacja fotowoltaiczna,
instalacja wiatrowa,
elektrownia wodna,
instalacja wytwarzania energii z biogazu lub biogazu rolniczego w warunkach wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej powyżej 10 kW nie większej niż 10 MW i cieplnej powyżej 30 kW i nie większej 30 MW
Dodatkowo możliwe jest zintegrowanie magazynu energii ze sfinansowanym z programu źródłem energii.

Zwiększ swoje szanse na uzyskanie dofinansowania fotowoltaiki lub pompy ciepła – skontaktuj się z nami!

Zobacz inne artykuły z tej kategorii

Skorzystaj z bezpłatnej wyceny

Wypełnij formularz i umów się na konsultację. To nic nie kosztuje! Nasz doradca zaproponuje rozwiązania, które sprawdzą się u Ciebie najlepiej, oraz przygotuje wycenę inwestycji.